Share

Bramy

Bramy

Bramy zwijane

 

Eleganckie i praktyczne bramy są doskonałym uzupełnieniem rolet zewnętrznych. Można je wyposażyć w profile z okienkami, jak i wentylacyjne. Ze względu na funkcjonalność często stosowane jako bramy przemysłowe.
Brama garażowa stanowi istotny element budynku, jest niejako jego wizytówką. Dlatego też warto zadbać o jej wygląd, estetykę a także funkcjonalność. Na jej wybór powinniśmy poświęcić trochę czasu.
Warto również zasięgnąć fachowej rady w firmie, której później zlecimy jej montaż.
Bramy mogą posiadać profile z okienkami (zapewniają dopływ światła do pomieszczeń), oraz profile wentylacyjne.

Bramy można podzielić ze względu na stosowany pancerz oraz to, czy pancerz ma się zwijać do skrzynki zewnętrznej (tak samo jak w roletach zewnętrznych), czy za nadproże.
Ciężar bramy sprawia że podnoszone i opuszczane odbywa się za pomocą silnika elektrycznego.
Profile aluminiowe wypełniane są bezfreonową pianką poliuretanową, a dzięki odpowiedniej technologii lakierowania jego powierzchnia jest odporna na ścieranie.
Gdy nadproże jest mniejsze niż 30 cm polecamy inne rozwiązanie bramy zwijanej: DST – która wymaga minimalnie 16 cm. W niej pancerz nie nawija się na wał, lecz przesuwany jest na prowadnicach podsufitowych. Wielkopowierzchniowe pomieszczenia i hale, które są stosowane w przemyśle, potrzebują najczęściej bram nie zajmujących znacznej przestrzeni poza otworem budowlanym. W takim przypadku najodpowiedniejsze są bramy zwijane, których cały pancerz zamykający otwór nawijany jest na wał napędowy tworząc zwój za nadprożem. Najczęściej stosowane są bramy zwijane wykonane z zimnogiętej blachy, wypełnionej pianką poliuretanową.
W miejscach wymagających dużych wytrzymałości polecamy bardzo podobne profile, lecz wykonane z grubego aluminium.
Ogrzewane hale dobrze jest wyposażyć w izolowane termicznie sufity i ściany. Nie spełniają one należycie swojej roli w przypadku gdy bramy wjazdowe przepuszczają zbyt wiele ciepła na zewnątrz. Radą na to są termicznie izolowane bramy heroal Rolltor ISO-100, w których płaszczyzna zewnętrzna, wykonana z blachy aluminiowej, pokryta grubą warstwą barwnej folii, oddzielona jest przekładką z PCV od wewnętrznej, nośnej, wykonanej z ekstrudowanego aluminium. Tak skonstruowana brama jest w stanie zakryć otwór o powierzchni 50 m2.
Z racji większych ciężarów bramy przemysłowe wymagają bardziej rozbudowanego mechanizmu.